Lyžička škorice denne a budete fit
Najzdravšia a najcennejšia je cejlónska škorica.Preto je často nazývaná i pravá škorica. V bežných obchodoch na ňu často nenarazíte, jej cena je samozrejme o čosi vyššia. Do našich končín sa dováža najmä škorica čínska. Nájdete ju aj pod označeniami kasiová, či cassia škorica. Hovoríme síce o rovnakom korení, pokiaľ ju však chcete konzumovať hlavne kvôli zdravotným účinkom, prvý spomínaný druh je lepšou voľbou.
Škorica má najmä výrazne pozitívny vplyv na hladinu cukru v krvi. Dokáže ju totiž znižovať, a to priam zázračným spôsobom. Táto jej schopnosť bola v roku 2003 potvrdená i oficiálne. Jej účinky skúmali vedci na skupine diabetikov, ktorý trpeli cukrovkou druhého typu a výsledky boli ohromujúce. Diabetici, pričom je jedno, ktorým typom ochorenia trpia, by si mali dopriať škoricu čo najčastejšie. Na niektoré osoby však môže mať naozaj silný účinok. Je dobré vyskúšať menšie množstvo a to pomaly zvyšovať. Odporúčaná denná dávka je jeden gram škorice.
Keď si dáme škoricu do úst, pocítime príjemné teplo. Nie nadarmo sa pridáva aj do vareného vína, či punču. Jej hrejivé účinky, dokážu prehriať celý organizmus. To má pozitívny vplyv na cievy, prekrvenie celého tela a taktiež chudnutie. Na druhej strane, však škorica slúži aj na podporu chuti do jedla, takže ak držíte diétu, konzumujte ju radšej až po jedle. To vám zároveň pomôže s trávením, na ktoré má tiež veľmi dobrý vplyv.
O škorici sa hovorí, že dokáže stimulovať mozog.Zároveň ho ochraňuje pred vznikom Alzheimerovej choroby a čistí od škodlivých látok. Pri dýchacích ťažkostiach, alebo nádche, si môžete pripraviť škoricový čaj na inhalovanie. Korenistá vôňa vám uvoľní dutiny raz-dva. Čaj môžete rovnako i piť niekoľkokrát denne. Prehreje vám organizmus, takže ide o ideálny prostriedok na podporu potenia.
Škoricu môžete konzumovať pravidelne, avšak v malých dávkach. Pri nadmernom požívaní, môže zaťažovať pečeň a obličky. Čínska škorica je pritom v tomto smere nebezpečnejšia, ako tá pravá, teda škorica cejlónska.