Make – up ako ho nepoznáme
Poďme sa teraz spoločne pozrieť na tie látky, ktoré Váš make-up s najväčšou pravdepodobnosťou obsahuje ale aj tak stále uvažujete nad tým, ktoré sú a ktoré nie sú pre vašu pleť bezpečné.
– Oxid titaničitý (Titanium dioxide):
Používa sa vo veľkom pri výrobe farbív či už do plastového priemyslu alebo potravinárstva a rovnako sa objavuje aj v kozmetike. Aj napriek mnohým výskumom ešte vedci stále nemajú celkom jasno v tom, nakoľko môže byť pre nás nebezpečný ale s istotou vylúčili vznik rakoviny a nádorov. Ubezpečujú, že maximálne problémy môžu nastať len v podobe zriedkavých zápalových reakcií.
– Hydroxid sodný (Aluminium hydroxide):
O niečo nebezpečnejší je už však hliník a jeho hydroxid ktorý je pri kontakte s pokožkou škodlivý. Vyvoláva mnohé alergické a zápalové reakcie a pri jeho používaní vo väčšom množstve sa nevylučuje ani vznik rakoviny kože. Okrem iného nepriaznivo vplýva aj na nervovú a hormonálnu sústavu.
– Lecitín (Lecithin):
Tejto látky sa naopak netreba obávať. Je to prírodná látka živočíšneho pôvodu a jej úlohou je, aby zabraňovala rýchlemu vysušovaniu pleti.
– D5 (cyclopentasiloxane):
Má pomáhať pri rozotieraní make- upu na tvár. Môže miernym spôsobom podráždiť pokožku a pri veľkých dávkach aj rakovinu a oslabenie imunitného systému.
– Laurylsíran sodný (Sodium Lauryl Sulfate):
Na túto látku by ste si mali dať extra veľký pozor a ak ju zahliadnete na zložení, vyvarujete sa kúpe. Laurylsíran sodný totiž spôsobuje veľké problémy s pokožkou, môže za jej rýchle vysušovanie a následne aj nepríjemné svrbenie a vyrážky. Navyše pri dlhodobom používaní narúša správny rast vlasov a môže za ich vypadávanie a tvorbu nepríjemných lupín.
– PEG (Polyethylen glycol):
Glykoly ako PEG alebo aj EG sú zradné najmä v tom, že systematicky ničia kožné bunky a dostávajú sa ďalej do tela. Veľmi nepríjemným a bolestivým spôsobom v podobe najrôznejších alergických reakcií postupne narúšajú bunku a môžu spôsobovať poškodenia očí alebo bolesti hlavy.