Porucha pozornosti u detí
Porucha pozornosti sa u detí prejavuje v predškolskom veku. Zväčša sa mýli s nevychovanosťou. Ak sa vaše dieťa nedokáže sústrediť, ak nedáva pozor a ak je hyperaktívne môže ísť o ADHD (attention deficit hyperactive disorded).
Hyperaktivita či nevychovanosť.
ADHD je psychiatrická porucha, ktorú skôr poznáme pod názvom hyperaktivita. Rodičia, ktorí nemajú dostatok času na výchovu dieťaťa, alebo túto výchovu zanedbávajú sa neraz vyhovárajú práve na túto diagnózu – aj keď ju nemajú nijako potvrdenú. Sú ale aj rodičia, ktorí hyperaktivitu prisudzujú temperamentu dieťaťa.
Ako rozpoznať ADHD.
Zistiť, či je dieťa temperamentné, alebo má ADHD nie je jednoduché. Prejavuje sa až v predškolskom a školskom veku dieťaťa. V tomto období sa na deti kladú vyššie nároky, ktorým sa musia deti prispôsobiť.
Prvým príznakom ADHD je porucha sústredenia
– Nedáva pozor pri rozhovore
– Nedokáže si rozvrhnúť úlohy
– Zabúda
– Nedokáže sa sústrediť pri úlohe
– Vyhýba sa úlohám, pri ktorých je dôležitá pozornosť a sústredenosť
Hyperaktivita je ďalším príznakom ADHD:
– Dieťa sa neustále vrtí, pobehuje, s niečím sa pohráva
– Nevie sa hrať potichu, počas hry s inými deťmi je najhlučnejšie a najviac urečnené.
– Odpovie na otázku ešte skôr než ju celú položíte
– Je pre neho problém čakať napr. v rade v obchode.
To či vaše dieťa naozaj trpí ADHD, alebo len potrebuje lepšiu a dôslednejšiu výchovu vám najistejšie povie lekár. Odborník v oblasti detskej psychológie, alebo psychiatrie dieťa vám dá odpoveď na vaše otázky. Najlepšie urobíte ak si vypočujete názory aspoň dvoch odborníkov. Ak sa budú zhodovať riaďte sa ich odporúčaniami. Ak nie, vyhľadajte ďalšieho odborníka. ADHD sa dá liečiť liekmi, ktoré potláčajú hyperaktivitu, nepozornosť, alebo liekmi, ktoré vplývajú na látkovú výmenu v mozgu.
ADD (attention deficit disorder)– pre ADHD je typická hyperaktivita, ale existuje aj druh tejto poruchy, pri ktorej je dieťa pokojné – len je zasnené.